Montaż bezpiecznych nawierzchni na placach zabaw - krok po kroku
Plac zabaw to prawdziwy raj dla najmłodszych. Niestety rodzice czy opiekunowie nie zawsze są w stanie upilnować malucha. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko zrobiło sobie krzywdę. Z tego powodu na prywatnych oraz publicznych placach zabaw instalowane są bezpieczne nawierzchnie, które mają za zadanie uchronić ich użytkowników przed negatywnymi skutkami potencjalnego upadku.
Jak zamontować bezpieczną nawierzchnię na placu zabaw?
Aby nawierzchnia poliuretanowa była w pełni skuteczna, konieczny jest jej odpowiedni montaż. W przypadku, gdy zostanie ona zainstalowana w sposób niepoprawny, może nie zapewniać pożądanej ochrony.
- Przygotowanie terenu.
W pierwszej kolejności należy wykonać korytowanie gruntu, które umożliwi ułożenie nawierzchni na poziomie niewykraczającym poza jego wysokość. Zaleca się wykopanie koryta o głębokości od 25 do 30 centymetrów. Na tym etapie konieczne jest również usunięcie gruntu rodzimego (tj. naturalnego) oraz zastosowanie podkładu, który umożliwi odprowadzanie wody.
- Obrzeża.
To niezbędny etap dla uzyskania pełnej efektywności bezpiecznej nawierzchni. Wprawienie obrzeży zapobiegnie przesuwaniu się gumowych płyt, co w konsekwencji przełoży się na bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw.
- Podbudowa.
Należy zaznaczyć, że istnieje kilka szkół wykonywania podbudowy. Posiadamy bardzo duże doświadczenie w instalacji bezpiecznych nawierzchni i uważamy, że nie jest konieczne stosowanie betonu ani kruszyw. Wykonując podbudowę, posiłkujemy się grubą warstwą zagęszczonego piasku.
Czytaj także: Najbardziej kreatywne nawierzchnie na place zabaw
- Montaż płyt.
Każdą z płyt należy ułożyć bezpośrednio obok siebie, bez pozostawiania jakichkolwiek odstępów. Przy braku wprawy pomocny może okazać się gumowy młotek, który umożliwi ścisłe dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Uderzenia należy wykonywać lekko, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału.
Powyższy schemat montażu bezpiecznej nawierzchni stanowi jedynie pogląd całego procesu. Przed przystąpieniem do instalacji istotna jest analiza warunków danego terenu, które mogą skutkować koniecznością wykonania dodatkowych prac.